over de site | contact | info auteurs | toegang auteurs
  • Home
  • Nieuws
  • Thema’s
    • Ontstaan van de kust
      • Duinen als zeewering
      • Klimaat en duinen
    • Archeologie
    • Zeedorpen
    • Jacht
    • Duinlandbouw
    • Cartografie
    • Veldnamen
    • Militaire kustverdediging
    • Waterwinning
    • Natuur en landschap
      • Flora en vegetatie
      • Fauna
      • Bos
      • Natuurbeheer
    • Strand
    • Recreatie
    • Beeldende kunst
  • Gebieden
    • Zeeland
    • Zuid-Hollandse eilanden
    • Zuid-Hollandse vasteland
    • Zuid-Kennemerland
      • Amsterdamse Waterleidingduinen
      • Nationaal Park Zuid-Kennemerland
      • Kennemerstrand
    • Noord-Kennemerland
      • Wijk aan Zee
      • Noordhollands Duinreservaat
      • Bergen
      • Schoorlse Duinen
    • Noordkop
      • Camperduin-Petten
      • Zwanenwater
      • Zijpe- en Hazepolder
      • Callantsoog
      • Noordduinen
      • Den Helder
    • Texel
      • Zuidpunt van Texel
      • Duinen bij Den Hoorn
      • Duinen bij De Koog
      • Ten noorden van De Koog
    • Vlieland
    • Terschelling
    • Ameland
    • Schiermonnikoog
    • Rottumerplaat / Rottumeroog
  • Landschapselementen
    • Eendenkooien
    • Landgoederen
    • Wegen en paden
    • Kanalen
    • Stuifdijken
    • Agrarisch
    • Militair
    • Heemtuinen
    • Recreatief
  • Portretten
  • Onderzoek
  • Hotspots
  • Programma
rss

Artikel

26
MEI
2014

Kruisbladgentiaan

Flora en vegetatie
Posted By : Redacteur
Comments : 0

Kruisbladgentiaan

Gentiana cruciata L.

Gentianaceae/Gentiaanfamilie

Nederlandse Rode Lijst: Gevoelig

Deze zeer zeldzame soort bloeit diepblauw van juni tot augustus. De plant heeft een voorkeur voor de volle zon. Eens stond de kruisbladgentiaan in hoog aanzien als geneeskrachtige plant, wat mogelijk de reden is voor lokale achteruitgang in het verleden. De naam van de plant is geheel conform de stand van de kruisgewijs staande bladeren. Deze kruisstand, die ook in de wortel terug is te zien, is de reden voor veel folklore en bijgeloof. Kruisbladgentiaan zou zowel helpen tegen gif, de pest als tegen liefdesverdriet. “Graaf de wortels met Johannisdag op met een munt. Leg bij zonsopgang de wortel onder de altaardoek van een pater, die daar niets van mag weten. Hij moet daar 3 missen over lezen. Dan heb je een zeer bijzonder en magisch werktuig.” Alle gentiaansoorten staan er om bekend dat ze zeer bitter smaken als gevolg van een aantal glucociden zoals amarogentine, gentianmarine, gentiopicrine en gentiïne. Friezen stopten deze plant in hun Beerenburg.

Ecologie en leefgebied

In de duinen op droog, kalkrijk zand vooral op (noord)hellingen en op een enkele plek in kalkgraslanden in Zuid-Limburg. Bijzonder is het relatief rijke voorkomen in duinen van Meijendel en Berkheide bij Wassenaar, lokaal ook bij Haarlem en Castricum. Konijnen eten de knoppen graag. In de vorige eeuw vloog een aparte ondersoort van het gentiaanblauwtje, het duingentiaanblauwtje, op de kruisbladgentianen van Meijendel en de klokjesgentianen langs de Meije bij Nieuwkoop. Thans is deze vlinder uitgestorven.

In Europa komt kruisbladgentiaan voor van Noord-Spanje in het zuiden tot Scandinavië in het noorden, en van Nederland tot West-Siberië en de Kaukasus.

Bedreiging

In Nederland is de kruisbladgentiaan wettelijk beschermd is. De vindplaatsen in de duinen zijn stabiel of breiden zich recent licht uit

Gentiana cruciata

Gentiana cruciata, foto Hans Toetenel

Plantenportret geschreven voor expositie Beschermde Planten van Nederlandse Botanische Tuinen.

Info over 1 tentoonsteling in 24 tuinen tegelijk:  link.

About the Author

Social Share

    Leave a Reply Reactie annuleren

    *
    *

    Doorzoek alle artikelen

    Dossiers

    Landgoederen
    Dijk of duin
    Kwade Hoek, Goeree
    Westduinen, Goeree
    Bokkepolder, Goeree
    Natuurerf
    Zeer natte duinen
    Dennenkap
    Duinschilderijen
    Veldnamen
    Website Natuurmonument de Beer
    hotspots duinen wandeling Bezoek hotspots bloeiende duinen

    Duinen en mensen: boeken & website

    Het project 'Duinen en mensen' omvat een serie boeken + website over de Nederlandse kust. Cultuur en natuur van het kustlandschap worden gelijkwaardig en veelzijdig beschreven. Met honderden nieuwe kaarten en de laatste stand van wetenschap. Kennemerland (2009), Noordkop en Zwanenwater (2011) en Texel (2013). In 2023 verscheen Duinen en mensen Voorne. Meer over het tot stand komen van deze boeken. De website is continu in ontwikkeling en omvat ca 1000 berichten, boeken, films die gerelateerd zijn aan de boeken of de daarin behandelde onderwerpen. De website is een openbaar archief. Mocht u menen rechten te kunnen ontlenen aan gebruikte tekst of beeld, laat het weten dan zoeken we een oplossing. Deze website wordt draaiende gehouden door een vrijwillige redactie. Nog wel beschikbare titels (o.a. Voorne, Texel) zijn elders te bestellen.

    Maandelijks archief van berichten

    Digitale documentatie duinen Voorne

    Deze site van het streekarchief is onderdeel van Kenniscentrum Duinen

    Deze site is tot stand gekomen met steun van het Cultuurfonds en ondergebracht bij het Streekarchief Voorne-Putten

    Redactie: Rolf Roos & Nico van der Wel, m.m.v. Henk Terhell, Machiel van Wijngaarden, Danny Zuurbier, Bob Benschop (eindredactie)
    Ontwerp en ontwikkeling: toomanywords.nl