over de site | contact | info auteurs | toegang auteurs
  • Home
  • Nieuws
  • Thema’s
    • Ontstaan van de kust
      • Duinen als zeewering
      • Klimaat en duinen
    • Archeologie
    • Zeedorpen
    • Jacht
    • Duinlandbouw
    • Cartografie
    • Veldnamen
    • Militaire kustverdediging
    • Waterwinning
    • Natuur en landschap
      • Flora en vegetatie
      • Fauna
      • Bos
      • Natuurbeheer
    • Strand
    • Recreatie
    • Beeldende kunst
  • Gebieden
    • Zeeland
    • Zuid-Hollandse eilanden
    • Zuid-Hollandse vasteland
    • Zuid-Kennemerland
      • Amsterdamse Waterleidingduinen
      • Nationaal Park Zuid-Kennemerland
      • Kennemerstrand
    • Noord-Kennemerland
      • Wijk aan Zee
      • Noordhollands Duinreservaat
      • Bergen
      • Schoorlse Duinen
    • Noordkop
      • Camperduin-Petten
      • Zwanenwater
      • Zijpe- en Hazepolder
      • Callantsoog
      • Noordduinen
      • Den Helder
    • Texel
      • Zuidpunt van Texel
      • Duinen bij Den Hoorn
      • Duinen bij De Koog
      • Ten noorden van De Koog
    • Vlieland
    • Terschelling
    • Ameland
    • Schiermonnikoog
    • Rottumerplaat / Rottumeroog
  • Landschapselementen
    • Eendenkooien
    • Landgoederen
    • Wegen en paden
    • Kanalen
    • Stuifdijken
    • Agrarisch
    • Militair
    • Heemtuinen
    • Recreatief
  • Portretten
  • Onderzoek
  • Hotspots
  • Streekarchief
rss

Artikel

03
JUL
2015

Teken in Bergen

Bergen
Tags : Bergen, teken
Posted By : Redacteur
Comments : 0

(red.: ontleend aan onderzoeksnieuwsbrief PWN, juli 2015)

Uit landelijk onderzoek is bekend dat teken in open gebieden schaars zijn: 1-2 nimfen per 100 m2, langs bosranden 24 nimfen per 100 m2 en in bos 41 per 100 m2. Voor Peter Boer waren deze cijfers aanleiding om in 2014 te onderzoeken hoe dat in de duinen bij Bergen was. Hij ving drie soorten teken. De meest algemene was de schapenteek Ixodes ricinus (48 ex.), de Vlekkenteek Dermacentor reticulatus (4 ex.) en de Egelteek Ixodes hexagonus (1 ex.). De meeste exemplaren gevangen in Bergen-Zuid (1,2 per 100m 2 ) tegen 0,3 en 0,5 in respectievelijk Bergen-Noord en de Wimmenumerduinen. Berkenbos was favoriet : 1,7 per 100 m2 , beduidend meer dan in duingraslanden, struwelen en hei (0,1 – 0,2 per 100 m2 ). Geen teken werden gevangen op plaatsen waar schapen hadden gegraasd. De verschillen met het landelijk onderzoek zijn erg groot. Je zou bijna geneigd zijn te beweren dat onze duinen arm aan teken zijn. Toch lopen vrijwilligers die in het duin werken geregeld teken op, dus wees gewaarschuwd. Een artikel hierover is verschenen in het tijdschrift van de KNNV Alkmaar (Slepend en zwaaiend op jacht naar teken in Bergen Blad nr. 39 maart 2015).

(met dank aan Peter Boer voor het ter beschikking stellen van de pdf van zijn artikel)

vrouwtje vlekkenteek

Foto ontleend aan besproken artikel

About the Author

Social Share

    Leave a Reply Reactie annuleren

    *
    *

    Doorzoek alle artikelen

    Duinen en mensen: boeken & website

    Het project 'Duinen en mensen' omvat een serie boeken + website over de Nederlandse kust. Cultuur en natuur van het kustlandschap worden gelijkwaardig en veelzijdig beschreven. Met honderden nieuwe kaarten en de laatste stand van wetenschap. Kennemerland (2009), Noordkop en Zwanenwater (2011) en Texel (2013). In 2023 verscheen Duinen en mensen Voorne. Meer over het tot stand komen van deze boeken. De website is continu in ontwikkeling en omvat ca 1000 berichten, boeken, films die gerelateerd zijn aan de boeken of de daarin behandelde onderwerpen. Boeken die zijn uitverkocht plaatsen we online. Nog wel beschikbare titels (o.a. Voorne, Texel) zijn online te bestellen.

    Digitale documentatie duinen Voorne


    hotspots duinen wandeling Bezoek hotspots bloeiende duinen

    Maandelijks archief van berichten

    Deze site is tot stand gekomen met steun van het Prins Bernhard Cultuurfonds en ondergebracht bij het Streekarchief Voorne-Putten

    Redactie: Rolf Roos & Nico van der Wel, m.m.v. Henk Terhell, Machiel van Wijngaarden, Danny Zuurbier, Bob Benschop (eindredactie)
    Ontwerp en ontwikkeling: toomanywords.nl