over de site | contact | info auteurs | toegang auteurs
  • Home
  • Nieuws
  • Thema’s
    • Ontstaan van de kust
      • Duinen als zeewering
      • Klimaat en duinen
    • Archeologie
    • Zeedorpen
    • Jacht
    • Duinlandbouw
    • Cartografie
    • Veldnamen
    • Militaire kustverdediging
    • Waterwinning
    • Natuur en landschap
      • Flora en vegetatie
      • Fauna
      • Bos
      • Natuurbeheer
    • Strand
    • Recreatie
    • Beeldende kunst
  • Gebieden
    • Zeeland
    • Zuid-Hollandse eilanden
    • Zuid-Hollandse vasteland
    • Zuid-Kennemerland
      • Amsterdamse Waterleidingduinen
      • Nationaal Park Zuid-Kennemerland
      • Kennemerstrand
    • Noord-Kennemerland
      • Wijk aan Zee
      • Noordhollands Duinreservaat
      • Bergen
      • Schoorlse Duinen
    • Noordkop
      • Camperduin-Petten
      • Zwanenwater
      • Zijpe- en Hazepolder
      • Callantsoog
      • Noordduinen
      • Den Helder
    • Texel
      • Zuidpunt van Texel
      • Duinen bij Den Hoorn
      • Duinen bij De Koog
      • Ten noorden van De Koog
    • Vlieland
    • Terschelling
    • Ameland
    • Schiermonnikoog
    • Rottumerplaat / Rottumeroog
  • Landschapselementen
    • Eendenkooien
    • Landgoederen
    • Wegen en paden
    • Kanalen
    • Stuifdijken
    • Agrarisch
    • Militair
    • Heemtuinen
    • Recreatief
  • Portretten
  • Onderzoek
  • Hotspots
  • Programma
rss

Artikel

08
OKT
2014

Tekst & beeld: uitsteken hondskruid, een paar heterdaadjes

Flora en vegetatie
Tags : hondskruid, uitsteken
Posted By : Redacteur
Comments : 0

Heterdaadjes zijn schaars en al helemaal van het uitsteken van beschermde of zeldzame wilde planten. Nog zeldzamer zijn foto’s van dit soort wandaden.

De ene foto uit ons archief met duidelijke bewijskracht toont een man aan het werk met het uitsteken van hondskruid. Eind jaren ’90, Wijk aan Zee. Hij deed dat met vergunning en onder begeleiding van de terreineigenaar waarvan we enkele personen op de achtergrond zien die zich niet met het uitsteken bezighouden, maar rondkeken of er nog meer mooie vondsten zouden zijn. De ‘overtreder’ is  Chris Westra, mede-auteur van  de standaardwerk de Oecologische Flora van Nederland (met prachtige teksten van Eddy Weeda). Het exemplaar van het roze hondskruid dat hij uitstak was nodig om in het atelier als model te dienen voor de aquarel van de plant.

Paasduin-duin-flora-hondskruid-Chris_Westra-fotograaf-Rolf_Roos

De foto is mooi te spiegelen aan een tekst  van Jac. P. Thijsse uit zijn boek ‘De omgang met planten’ (1909)

(bij een beeld van R. Tepe uit  23 juli 1906 genomen in het Jachtduin (nu Nationaal Park Zuid-Kennemerland), ontleend bovengenoemd boek)

scan tepe hondskruid 23 juli 1906 bloemendaal

Anacamptis

“Onderaan mijn helling en ook lager in de vlakte, waar ’t roode zwenkgras groeide onder gespreide dennetjes, had ik drie groepen van de allermooiste van onze inlandsche orchideeën, de hondswortel, Anacamptis pyramidalis. Ieder jaar schoven de sierlijke stengels lid bij lid omhoog, niet stokkerig recht, zooals de meeste standelkruiden doen, maar aardig zwakjes geknakt en eventjes gewrongen met mooie beweging. Alleen hierom verdient de plant reeds onze bewondering.

Toen ik op een maaien morgen mijn helling bezocht, was daar het Anacamptisgroepje verdwenen en vervangen door een vierkant kuiltje met wat rommel er om. Gauw naar de andere plekjes gestapt en jawel, dezelfde kuiltjes, dezelfde rommel. Daar waren botanici geweest met hun groene plantenbussen, van die lui, die een uitstervende Flora den genadeslag toebrengen en de opkomst van nieuwe geslachten verhinderen.

Nu moest ik al verder zwerven, om te zien en ik doorzocht alle duinvalleien, waar ik ze de laatste vijf en twintig jaren wel eens had aangetroffen. Die plantenverdelgers bezorgden mij veel gezonde beweging en menig genotvol uur en meteen de treurige overtuiging, dat in de duinen tusschen Noordwijk en Castricum op ’t oogenblik niet meer het tiende deel groeiden van de Anacamptissen van een kwart eeuw geleden. De algemeene verdroging van de duinen, de waterleidingen, ’t Noordzeekanaal en de plantenminnaars zijn hiervan de oorzaak.”

Zoals tegenwoordig thema’s als klimaatverandering, luchtvervuiling en begrazing als grotere verklaringen voor het wel en wee van soorten centraal staan, stond ‘verdroging door waterwinning en kanaalaanleg’ een eeuw geleden bovenaan de agenda. Na bijna een eeuw zijn die effecten deels verzacht. Alleen die verdomde botanici….

 

Gerelateerde artikelen:

  1. Verspreiding van (duin)hondskruid in de Hollandse duinen
  2. Is hondskruid in Wijk aan Zee groter dan elders in de duinen?
About the Author

Social Share

    Leave a Reply Reactie annuleren

    *
    *

    Doorzoek alle artikelen

    Dossiers

    Landgoederen
    Dijk of duin
    Kwade Hoek, Goeree
    Westduinen, Goeree
    Bokkepolder, Goeree
    Natuurerf
    Zeer natte duinen
    Dennenkap
    Duinschilderijen
    Veldnamen
    Website Natuurmonument de Beer
    hotspots duinen wandeling Bezoek hotspots bloeiende duinen

    Duinen en mensen: boeken & website

    Het project 'Duinen en mensen' omvat een serie boeken + website over de Nederlandse kust. Cultuur en natuur van het kustlandschap worden gelijkwaardig en veelzijdig beschreven. Met honderden nieuwe kaarten en de laatste stand van wetenschap. Kennemerland (2009), Noordkop en Zwanenwater (2011) en Texel (2013). In 2023 verscheen Duinen en mensen Voorne. Meer over het tot stand komen van deze boeken. De website is continu in ontwikkeling en omvat ca 1000 berichten, boeken, films die gerelateerd zijn aan de boeken of de daarin behandelde onderwerpen. De website is een openbaar archief. Mocht u menen rechten te kunnen ontlenen aan gebruikte tekst of beeld, laat het weten dan zoeken we een oplossing. Deze website wordt draaiende gehouden door een vrijwillige redactie. Nog wel beschikbare titels (o.a. Voorne, Texel) zijn elders te bestellen.

    Maandelijks archief van berichten

    Digitale documentatie duinen Voorne

    Deze site van het streekarchief is onderdeel van Kenniscentrum Duinen

    Deze site is tot stand gekomen met steun van het Cultuurfonds en ondergebracht bij het Streekarchief Voorne-Putten

    Redactie: Rolf Roos & Nico van der Wel, m.m.v. Henk Terhell, Machiel van Wijngaarden, Danny Zuurbier, Bob Benschop (eindredactie)
    Ontwerp en ontwikkeling: toomanywords.nl