Landgoed Olaertsduyn op Voorne gered?
Rolf Roos, 11 juni 2026
Een zeer solide landhuis vormt het hart van landgoed Olaertsduyn. Het lijkt voor de eeuwigheid gebouwd door de man die ooit het hele Voornse duin bezat, de Rotterdamse reder William Smith. Zowel landhuis als landgoed zijn rijksmonument. Het is van cultuurhistorisch belang als voorbeeld van een ‘jonge’ buitenplaats uit de vroege 20e eeuw en herbergt bijzondere bomen en bosflora. (Duinen en mensen Voorne, 2023)
Juni 2026, bericht in het Westvoorns weekblad: de gemeente Voorne aan Zee besluit het Landgoed Olaertsduyn aan te kopen. Een verstandig besluit, gezien de waarde en de publieke functie die het in het verleden (o.a. als Volkshogeschool) heeft vervuld. Hoe het zal worden gebruikt en beheerd is nu een open vraag. We geven hier enige achtergronden en mocht de gemeente advies wensen: vanuit Kenniscentrum Duinen zijn we daar zeker toe bereid.
Ons volledige verhaal over Olaertsduyn uit ‘Duinen en mensen Voorne’ (2023) vindt u hier als pdf. We voegen terugkijkend op dit stuk anno 2026 enige nuances toe. Achterhaald zijn o.a. de genoemde plannen voor een ‘Ecoresort’ en een voorgenomen rondwandelpad met openstelling stierf een vroegtijdige dood. Destijds maakten we het verhaal in ons boek in goede samenwerking met de vorige eigenaar, Meindert van Buuren, zoals ik dat ook deed met enkele andere landgoederen op Voorne. Hete hangijzers als het door velen betreurde hoge hek heb ik toen laten rusten. Ik had ook enig begrip voor het gegeven dat ruiters gewoon dwars door het gebied konden gaan; paarden zijn lokaal een plaag geworden, zoals o.a. de megalomane manege in het voormalige (middeleeuwse) Berkenrijs wel laat zien. Gemeenten en terreinbeheerders zoals ook het Zuid-Hollands Landschap hoeven echt niet alle ‘beleving’ te faciliteren. De qua natuur en landschap tamelijk futloze gemeente Westvoorne (thans Voorne aan Zee) had wellicht meteen en krachtig moeten handhaven, dan had de binnenduinrand meer van haar luister behouden. Daarom nu wel hulde voor de aankoop door de nieuwe gemeente Voorne aan Zee!
Olaertsduyn is qua architectuur en tuinaanleg absoluut de top. De twee reuzenmammoetbomen, de wachters achter het huis, zullen de komende eeuw de skyline van Voorne bepalen, maar dan in gunstige zin. De natuur ter plekke is fraai en behorend bij hoog
opgaand bos, maar op andere landgoederen is deze soms beter beheerd en rijker. Van de voorjaarsflora vallen hier alleen de slanke sleutelbloemen op. Verwildering met exoten dreigt. Natuurherstel is nog goed mogelijk, ook in de kleine graslanden achter het landhuis. Een rijkdom als in de Waranda (graslanden van oude eendekooi) moet hier mogelijk zijn, maar alles valt of staat bij goede inrichting en aansluitend ook goed beheer, in lijn met de cultuurhistorie van dit rijksmonument.
Voor verklaring van de naam ‘Olaertsduyn’ verwijzen we naar artikel van Nol Freijsen (2021) Oude veldnamen in de Voorne duinen (1): Olaertsduin, Windgat en Opdam.
Heeft u goede ideeën of een reactie? Dat kan onder aan dit bericht (niet anoniem).
Ruzie over overdracht sleept zich voort: zie AD 19 juni 2026
https://www.ad.nl/voorne-aan-zee/ruzie-over-landgoed-in-rockanje-sleept-zich-voort-na-de-verkoop-mogen-we-ontruimen~ad9224a3/
Eerdere artikelen uit het Algemeen Dagblad:
- https://www.ad.nl/voorne-aan-zee/veiling-van-landgoed-olaertsduyn-van-de-baan~aa105c24/
- https://www.ad.nl/voorne-aan-zee/gemeente-voorne-aan-zee-wil-geen-asielzoekers-op-landgoed-olaertsduyn-klinkklare-onzin~a09e2565/
- https://www.ad.nl/voorne-aan-zee/sloop-illegale-schuur-landgoed-olaertsduyn-in-rockanje-begonnen~a14766bd/





