over de site | contact | info auteurs | toegang auteurs
  • Home
  • Nieuws
  • Thema’s
    • Ontstaan van de kust
      • Duinen als zeewering
      • Klimaat en duinen
    • Archeologie
    • Zeedorpen
    • Jacht
    • Duinlandbouw
    • Cartografie
    • Veldnamen
    • Militaire kustverdediging
    • Waterwinning
    • Natuur en landschap
      • Flora en vegetatie
      • Fauna
      • Bos
      • Natuurbeheer
    • Strand
    • Recreatie
    • Beeldende kunst
  • Gebieden
    • Zeeland
    • Zuid-Hollandse eilanden
    • Zuid-Hollandse vasteland
    • Zuid-Kennemerland
      • Amsterdamse Waterleidingduinen
      • Nationaal Park Zuid-Kennemerland
      • Kennemerstrand
    • Noord-Kennemerland
      • Wijk aan Zee
      • Noordhollands Duinreservaat
      • Bergen
      • Schoorlse Duinen
    • Noordkop
      • Camperduin-Petten
      • Zwanenwater
      • Zijpe- en Hazepolder
      • Callantsoog
      • Noordduinen
      • Den Helder
    • Texel
      • Zuidpunt van Texel
      • Duinen bij Den Hoorn
      • Duinen bij De Koog
      • Ten noorden van De Koog
    • Vlieland
    • Terschelling
    • Ameland
    • Schiermonnikoog
    • Rottumerplaat / Rottumeroog
  • Landschapselementen
    • Eendenkooien
    • Landgoederen
    • Wegen en paden
    • Kanalen
    • Stuifdijken
    • Agrarisch
    • Militair
    • Heemtuinen
    • Recreatief
  • Portretten
  • Onderzoek
  • Hotspots
  • Programma
rss

Artikel

13
MEI
2015

Gered uit archieven en laden, mei 2015

Actueel
Tags : gered-uit-de-papieren-wereld, Graadt van Roggen, Haagwinde, parnassia, rentenaar
Posted By : Nico van der Wel
Comments : 0

Ook deze maand weer speciale aandacht voor waardevolle publicaties over duin en kust uit het (soms recente) verleden.

Om te beginnen een bijzonder geval: de laatste decennia is het nietige parnassia uitgegroeid tot een waar icoon van het natuurherstel in de duinen. Waar de duinen weer natter zijn geworden duikt dit schitterende plantje op. Geïnspireerd door de boekpresentatie van ‘Niet zonder elkaar’, eind maart in Amsterdam, spitte Hanneke Waller haar foto-archief door, en kwam met een prachtig beeldverhaal over de bloei van parnassia.

Bijzonder is verder een stuk uit 2007 van Eddy van der Maarel en (wijlen) Harry Wals, ‘De duinen van Graadt van Roggen vroeger en nu‘, over de ‘duinlandschappen’ van de schilder J. Graadt van Roggen. Hij komt overigens ook voor in de tentoonstelling in het Haags Historisch Museum, ‘Op ’t duin’, waarover elders op deze site veel meer. Meer kunst en duinen o.a. recent uit het tijdschrift Duin over H.W. Mesdag.

Aletta de Ruiter put geregeld uit het archief van het blad Haagwinde van de AVN, vaak met verrassende verhalen over het duinverleden en -heden van Den Haag en omgeving. Lees bijvoorbeeld haar verhaal over landgoed Voorlinden, en de twee verhalen over de Haagse Beek (‘Waterloop achter de duinen‘ en ‘Speelbal van menselijk ingrijpen‘). Ook het artikel van Arie Benjamin den Heijer over de duinbossen bij Monster (nabij Solleveld) is de moeite waard (zie ook het artikel van Esther Vogelaar over de bosgeschiedenis van de Oude Duinen).

Het onderwerp ‘veldnamen in de duinen’ kan altijd rekenen op onze aandacht. Aan Rob Rentenaar, pionier over dit onderwerp, wijdden wij een kort portret, waaraan we de publicatie van enkele van zijn artikelen en boeken koppelden. Een recent ontsloten rapport van Frits David Zeiler over veldnamen in de duinen van Zuid-Kennemerland uit het archief van PWN is hier te vinden.

We houden ons aanbevolen voor tips over waardevolle artikelen, boeken, afbeeldingen, films. Op duinenenmensen.nl is altijd ruimte voor minder recente of historische publicaties over de duinen en de kust van Nederland. Plaatsing van pdf’s op het web vergroot de verspreiding van artikelen en de bekendheid van tijdschriften en daar werken we graag aan mee.

Gerelateerde artikelen:

  1. De duinen van Graadt van Roggen vroeger en nu
  2. De geesten van Holland
About the Author

Social Share

    Leave a Reply Reactie annuleren

    *
    *

    Doorzoek alle artikelen

    Dossiers

    Landgoederen
    Dijk of duin
    Kwade Hoek, Goeree
    Westduinen, Goeree
    Bokkepolder, Goeree
    Natuurerf
    Zeer natte duinen
    Dennenkap
    Duinschilderijen
    Veldnamen
    Website Natuurmonument de Beer
    hotspots duinen wandeling Bezoek hotspots bloeiende duinen

    Duinen en mensen: boeken & website

    Het project 'Duinen en mensen' omvat een serie boeken + website over de Nederlandse kust. Cultuur en natuur van het kustlandschap worden gelijkwaardig en veelzijdig beschreven. Met honderden nieuwe kaarten en de laatste stand van wetenschap. Kennemerland (2009), Noordkop en Zwanenwater (2011) en Texel (2013). In 2023 verscheen Duinen en mensen Voorne. Meer over het tot stand komen van deze boeken. De website is continu in ontwikkeling en omvat ca 1000 berichten, boeken, films die gerelateerd zijn aan de boeken of de daarin behandelde onderwerpen. De website is een openbaar archief. Mocht u menen rechten te kunnen ontlenen aan gebruikte tekst of beeld, laat het weten dan zoeken we een oplossing. Deze website wordt draaiende gehouden door een vrijwillige redactie. Nog wel beschikbare titels (o.a. Voorne, Texel) zijn elders te bestellen.

    Maandelijks archief van berichten

    Digitale documentatie duinen Voorne

    Deze site van het streekarchief is onderdeel van Kenniscentrum Duinen

    Deze site is tot stand gekomen met steun van het Cultuurfonds en ondergebracht bij het Streekarchief Voorne-Putten

    Redactie: Rolf Roos & Nico van der Wel, m.m.v. Henk Terhell, Machiel van Wijngaarden, Danny Zuurbier, Bob Benschop (eindredactie)
    Ontwerp en ontwikkeling: toomanywords.nl